Jak wybrać kran, aby był czysty?

Wybierając baterie łazienkowe, warto zwrócić uwagę na kształt armatury, ale nie pod kątem designu, a użytkowania. Armatura o łagodnych kształtach zapewni bezproblemowe utrzymanie jej w czystości w czasie codziennego użytkowania.

Czym warto kierować się przy wyborze baterii łazienkowych? Ważne, aby była praktyczna i funkcjonalna. Kształt oraz forma uzależnione będą od naszego gustu, ale warto pamiętać, by design nie przesłonił funkcji praktycznych i nie utrudniał codziennego użytkowania.

IL Bagno Alessi One – bezdotykowa bateria to 100 proc. higieny, uruchamia ją przysunięcie dłoni do wylewki, bez konieczności dotykania kranu. fot. Oras

Żyć by myć

Wiele osób, skuszonych nowoczesnym designem decyduje się na modne od jakiegoś czasu baterie umywalkowe o ostrych kształtach i poziomej, równej  wylewce. W trakcie codziennego użytkowania okazuje się jednak, że ten wymyślny design jest zupełnie niefunkcjonalny. Armatura wygląda na czystą zaledwie chwilę po jej umyciu. W czasie użytkowania każda kropla, która spadnie na baterię o takich kształtach, nie spływa, zasycha i tworzy nieestetyczny osad. A właściciel nowoczesnego kranu o nieprzemyślanej formie zamiast cieszyć się z wygodnego użytkowania, musi stale myć armaturę.

W dostępnych na rynku bateriach o ostrych, płaskich kształtach krople wody osadzają się na powierzchni, powodując mało estetyczne wrażenie, i trudności w utrzymaniu armatury w czystości.

Gwarancja czystości

Jak więc uniknąć tych codziennych uciążliwości? Wybierając armaturę warto poszukać modeli o opływowych, okrągłych kształtach. Też mogą mieć ciekawy design, są estetyczne, a jednocześnie wygodne w utrzymaniu w czystości. W liniach Oras Electra, Vega czy Vienda wyraźnie widać skandynawskie zamiłowanie do prostoty i funkcjonalności.

Nie oznacza to jednak, że miłośnicy ostrych krawędzi nie znajdą dla siebie funkcjonalnego rozwiązania. Firmy takie jak Oras, które od lat korzystają z doświadczonych projektantów, potrafią połączyć niebanalne formy, z wygodą użytkowania. Przykładem jest linia Cubista – to baterie inspirowane sztuką kubizmu. Dużo tu prostych form i geometrycznej stylistyki. Wylewka oraz uchwyt baterii to płaskie powierzchnie, ale osadzone w baterii pod kątem. Dzięki temu krople wody spływają po nich, nie zostawiając śladów.

Oras Cubista – bateria jest lekko nachylona, dzięki temu krople wody nie osadzają się na powierzchni wylewki. fot. Oras

Higiena bezdotykowych rozwiązań

Najbardziej higieniczne i wygodne w utrzymaniu w czystości są baterie bezdotykowe. Z kilku powodów. Przede wszystkim brak w nich standardowych elementów jak kurki czy uchwyt. Użytkownik nie musi dotykać kranu, ani przed uruchomieniem strumienia wody, ani po zakończeniu mycia. Nie zostawia odcisków palców, zachowując czystość rąk. Dodatkowo, jeśli kran ma łagodne linie i pochyloną wylewkę, na baterii nie osadza się woda.

Staranne przemyślane i zaprojektowane baterie nie wymagają też silnych środków, by utrzymać je w czystości. Nie trzeba ich szorować, i usuwać kamiennego osadu. Wystarczy przetrzeć delikatnym płynem, czy nawet mydłem lub ściereczką z microfibry. A powierzchnia długo pozostaje gładka i czysta.

Wybrane modele baterii Oras, o kształtach pomagających utrzymać armaturę w czystości:

Oras Cubista – bateria umywalkowa, bezdotykowa zaprojektowana w duchu kubizmu. Pochylona wylewka sprawia, że krople wody nie zatrzymują się na płaskiej powierzchni.
Cena w sprzedaży: 1.530 zł

Oras Vienda – bateria umywalkowa. Okrągłe kształty wylewki i uchwytu pozwalają utrzymać baterię w czystości mimo codziennego użytkowania.
Cena w sprzedaży: 824 zł

Oras Safira – linia kuchenna, w której każdy element ma obły kształt, a uchwyt ma specjalnie zaprojektowany otwór, by krople wody się nie osadzały . Utrzymanie kuchennej baterii w czystości, gdy woda chlapie wokół, a kran dotykamy mokrymi dłońmi jest szczególnie trudne. Z baterią Oras Safira jest to możliwe.
Cena w sprzedaży: 841 zł

Leave a Reply