Wyposażenie małej łazienki krok po kroku

Aranżacja łazienki o małym metrażu w sposób estetyczny, a jednocześnie umożliwiający wygodne funkcjonowanie każdemu domownikowi, to spore wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego wyposażenia, projektowanego w celu zaoszczędzenia przestrzeni lub optycznego powiększenia wnętrza.

Metraż charakterystycznych dla starego budownictwa małych łazienek często nie przekracza kilku metrów kwadratowych. Również w nowobudowanych mieszkaniach ogranicza się ich powierzchnię na rzecz przestronnych salonów czy sypialni. Dysponując niewielkim pomieszczeniem, w którym konieczne jest wygospodarowanie miejsca na miskę sedesową, umywalkę, szafkę, prysznic i nierzadko także – pralkę, wybór wyposażenia wiąże się z pewnymi kompromisami. Standardowe rozwiązania zastąpić można specjalnie projektowanymi modelami o niewielkich rozmiarach, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, nie wpływając negatywnie na komfort funkcjonowania.

Czym kierować się przy wyborze tego typu wyposażenia?

  • Rozkład pomieszczenia

Bez względu na powierzchnię urządzanej łazienki, konieczne jest zachowanie optymalnych wymiarów w rozkładzie poszczególnych elementów tak, aby zagwarantować wygodne korzystanie z nich domownikom. By umożliwić wygodne siadanie, wstawanie i czyszczenie ceramiki, wolna przestrzeń wokół miski sedesowej powinna mieć wymiary 60 na 60 cm. Swobodny dostęp do umywalki i komfort wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych zapewni nam natomiast niezastawione miejsce o wymiarach 110 cm na 65 cm. Przestrzeń przed kabiną prysznicową wyznaczana jest zwykle przez zasięg drzwiczek. Umownie określana jest ona na 90 cm długości i 70 cm szerokości.

  • Ceramika sanitarna

Ceramika sanitarna to element wyposażenia, który w istotny sposób wpływa na przejrzystość łazienkowego wnętrza. – W ograniczonych powierzchniowo pomieszczeniach zastosowanie znajdą modele podwieszane lub zaprojektowane w mniejszym rozmiarze warianty standardowe. Pierwsze z nich, pozostawiając wolną podłogę, umożliwiają łatwe utrzymanie czystości. Dodatkowo, dzięki montażowi na specjalnych stelażach, zabudowa elementów instalacyjnych tworzy praktyczną półkę na akcesoria – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Drugie rozwiązanie, w porównaniu ze standardowym wyposażeniem, różni się mniejszymi o kilka centymetrów wymiarami. Tego typu modele cechuje zwarta konstrukcja i obłe, opływowe linie. – W przypadku misek sedesowych, różnica długości w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wynosi od 3 do 5 cm, w zależności od modelu. Wśród umywalek najlepiej sprawdzą się te o szerokości 40-50 cm lub warianty o głębokości ok. 25 cm z umieszczonym z boku otworem na baterię – dodaje ekspert.

  • Armatura łazienkowa

W niewielkiej łazience, nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednio dobrana armatura. Wybierając baterię umywalkową, warto zwrócić uwagę na jej wysokość i długość wylewki tak, aby były one dopasowane do rozmiarów sanitariatu i eliminowały ryzyko rozchlapywania wody. Jeśli zamontowana umywalka jest dość wąska i płytka, zastosowanie znajdzie armatura o krótkiej, wyprofilowanej wylewce. W przypadku baterii natryskowej, warto zastanowić się nad minimalistycznymi rozwiązaniami podtynkowymi. Dzięki ukryciu elementów instalacyjnych w ściennej wnęce, na zewnątrz pozostaje jedynie uchwyt i ozdobna rozeta. Dobrym uzupełnieniem będzie głowica natryskowa, montowana na ramieniu mocującym przytwierdzonym do ściany lub sufitu.


  • Szafka łazienkowa

Wygospodarowanie miejsca dla łazienkowych akcesoriów i przyborów we wnętrzu o ograniczonym metrażu jest zwykle kłopotliwą kwestią. Warto więc zastanowić się nad zakupem kompaktowej szafki. – Jeśli nie wpłynie to na komfort funkcjonowania, mebel można zamontować bezpośrednio pod umywalką – w formie spójnego, dopasowanego zestawu. Praktycznym rozwiązaniem jest również umieszczenie ceramiki nablatowej na szafce, dzięki czemu uzyskamy dodatkową przestrzeń na kosmetyki – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Alternatywą są wąskie szafki w formie słupków, które można zamontować w łazienkowych wnękach lub w wolnej przestrzeni nad pralką lub miską sedesową – dodaje ekspert.

  • Optyczne powiększenie

Oprócz kompaktowego wyposażenia, dużą rolę w niewielkich łazienkach odgrywają również rozwiązania optycznie powiększające wnętrze. W tego typu pomieszczeniach dobrze sprawdzą się elementy utrzymane w jasnej kolorystyce z błyszczącą , lakierowaną powierzchnią. Jeśli to możliwe, warto zamontować szeroką taflę lustra, która nada łazience głębi. Uwagę warto poświęcić również właściwemu oświetleniu. Łazienkę wizualnie powiększą źródła światła o chłodnej barwie – zarówno w formie ogólnego oświetlenia, jak i punktowych reflektorów przy strefie umywalkowej.

Leave a Reply