Niewielkie przestrzenie domowe często wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań aranżacyjnych. Odpowiedni dobór wyposażenia ma szczególne znaczenie w przypadku pomieszczeń użytkowych, takich jak łazienka.
Wstawiamy
Zagospodarowanie łazienki to przede wszystkim właściwe skompletowanie urządzeń i instalacji, które decydują o jej użyteczności. Choć większość z nich stanowi bezwzględną podstawę wyposażenia, zawsze mamy pewne pole manewru na dostosowanie ich do wymogów otoczenia. W małych pomieszczeniach montujemy więc na ogół kabinę prysznicową zamiast wanny. Niewielki brodzik ustawiony w narożniku zapewnia komfort mycia, nie zajmując przy tym zbyt dużej powierzchni.
Miłośnicy kąpieli mogą jednak wybrać po prostu krótszą wannę. W ofertach dostępne są bowiem modele o różnych rozmiarach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku umywalek, których wielkość czy kształt wybiera się w zależności od potrzeb. Wanna, kabina prysznicowa, umywalka to najbardziej widoczne elementy wyposażenia łazienki. O ich funkcjonalności decyduje jednak jeszcze armatura oraz inne, czasem pozornie mało istotne czynniki.
Montujemy
Szeroka gama dostępnych obecnie baterii łazienkowych sprawia, że możemy bardzo precyzyjnie zaplanować ich umiejscowienie i użyteczność w otaczającej przestrzeni. Baterie niskie, wysokie, stojące, ścienne, czasowe, dotykowe, sterowane rączką, pedałem, a w aranżacjach retro, tradycyjnymi kurkami to jedynie wstęp do galerii modeli, o różnym, często niebanalnym designie.
– W niewielkich łazienkach można praktycznie wykorzystać ograniczoną przestrzeń, decydując się na wyposażenie np. kabiny prysznicowej w zestaw podtynkowy – podpowiada Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora armatury łazienkowej – Poza oszczędnością miejsca, dają one charakterystyczny stonowany, momentami wręcz surowy klimat, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi trendami dekoratorskimi. Wszystkie elementy najlepiej jest oczywiście rozmieścić zgodnie z aktualnym przebiegiem całego systemu kanalizacyjnego, unikając w ten sposób poważniejszej ingerencji w konstrukcję pomieszczenia. W niektórych sytuacjach pomocne mogą okazać się niestandardowe rozwiązania, jak np. tzw. rura do nietypowego montażu, która dzięki elastycznej budowie może przybierać różne rozmiary i kształty. W ten sposób umożliwia założenie i połączenie z odpływem umywalki w niestandardowych, trudno dostępnych miejscach.
Urządzamy
Urządzanie małej łazienki to także dbałość o akcesoria, które decydują o wygodzie w trakcie codziennego jej użytkowania. Aby uniknąć bałaganu na niewielkich powierzchniach, podręczne przybory i kosmetyki umieszczamy więc na półkach, stojakach, wieszakach, w mydelniczkach, kubkach czy dozownikach. Od nas zależy, czy dodatki te będą luźno stały, czy przytwierdzimy je w dogodnym miejscu do ściany. Należy jednak pamiętać o zachowaniu estetycznej spójności, aby każdy detal pasował do reszty wystroju. Najlepiej jest więc od razu wybrać cały komplet, którego zawartość będzie spełniać nasze oczekiwania, stanowiąc przy tym część jednolitej, gustownej aranżacji.
Połączenie aspektów wizualnych z wygodą jest istotne też w trakcie zakupu pralki czy oświetlenia. Gabaryty każdego urządzenia muszą być bowiem zgodne z wielkością strefy, w jakiej będzie ono wykorzystywane. Odpowiednio dobrane lampy mogą dodatkowo sprawić, że pomieszczenie stanie się optycznie bardziej przestronne. Prowadząc prace wykończeniowe w przemyślany sposób jesteśmy bowiem w stanie niemal każde wnętrze zorganizować według określonych standardów wygody i estetyki.