Łazienka w ekologicznym wydaniu

Polacy przywiązują coraz większą wagę do ochrony środowiska. Zaczynamy zauważać, że ekologia przenika niemal wszystkie aspekty naszego życia. Podpowiadamy, jak przytulnie i oszczędnie urządzić eko-łazienkę.

Wokół nas powstają proekologiczne inicjatywy dotyczące coraz to nowych obszarów naszego funkcjonowania. Naturalna żywność, ubrania z przyjaznych materiałów, alternatywne źródła energii czy sprzyjające oszczędzaniu wody wyposażenie domów – troska o środowisko naturalne przekłada się z idei na realne działania.

fot. Grupa Armatura

Potwierdzają to również wyniki badań TNS OBOP, według których aż 84% Polaków jest świadomych wpływu indywidualnych czynów każdego człowieka na stan zasobów naturalnych, 47% z nas wybiera rozwiązania przyjazne środowisku, nawet gdy oznacza to dodatkowy koszt. Zmieniamy więc nawyki, ale również bierzemy ekologię pod uwagę podejmując wybory zakupowe. Coraz częściej stawiamy na nowoczesne technologie, dzięki którym zużywamy mniej zasobów. Jak wykorzystać je w urządzaniu przyjaznej środowisku łazienki?

EKO – ekonomicznie, korzystnie, oszczędnie

Proekologiczna armatura i ceramika, przeznaczone do wnętrz łazienkowych, wykorzystują rozwiązania zapobiegające utracie wody. Szacuje się, że dzięki ich zastosowaniu możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów w ciągu dnia.

Za najbardziej ekonomiczne wśród dostępnych baterii łazienkowych uważane są modele bezdotykowe, które w samodzielny sposób regulują ilość wykorzystywanej wody. Oszczędnościom służy także zamontowanie armatury termostatycznej, zapamiętującej ustawioną temperaturę, dzięki czemu eliminowany jest czas konieczny na jej ponowną regulację – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wybierając konkretną baterie, pamiętajmy także o zwróceniu uwagi na materiał z jakiego wykonana jest głowica sterująca. Najtrwalsze, najmniej awaryjne są modele ceramiczne – podpowiada ekspert. W porównaniu do suwakowej, tego typu głowica pozwala na szybszą zmianę intensywności strumienia, jest również mniej podatna na rozszczelnienia.

W przypadku toalety, kwestią decydująca o proekologicznym charakterze jest ilość wody wykorzystywanej do spłukiwania. Standardowe mechanizmy, zużywające całą objętość zbiornika, możemy zastąpić modelami 3/6l, korzystającymi opcjonalnie z połowy dostępnej ilości. Dla czteroosobowej rodziny zainstalowanie tego typu spłuczki może przyczynić się do oszczędzenia nawet 30 litrów wody dziennie.

fot. Grupa Armatura

Bliżej natury

Ściany w jasnych barwach, drewniane meble, wykończenia w kamieniu – przebywanie we wnętrzu łazienki, w której wykorzystano naturalne materiały, może przypominać odpoczynek na łonie natury. Wybór wyposażenia do tego typu wnętrz może wiązać się z pewnymi trudnościami. Musimy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak odporność na wilgoć czy rodzaj chemikaliów użytych do impregnacji materiałów, z których zostały wykonane sprzęty. Niektóre substancje mogą w eksploatacji uwalniać związki wpływające negatywnie na nasz organizm.

W łazienkach tworzonych z myślą o trosce o środowisko, sprawdzą się meble wykonane z odpornej na wilgoć płyty MDF, charakteryzującej się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia wywołane kontaktem z wodą – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Pokryte ekologiczną powłoką, pozbawioną szkodliwych substancji, zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowników podczas wykonywania codziennych czynności. Zaletą jest również aspekt estetyczny – płyta MDF, produkowana z przetworzonego drewna, posiada delikatną fakturę – dodaje.

Nauczeni oszczędzania

Urządzenie łazienkowego wnętrza w ekologicznym stylu to dopiero pierwszy krok w kierunku świadomej dbałości o środowisko naturalne. Nowoczesne wyposażenie przyniesie największe korzyści w połączeniu z dobrymi nawykami. Niedokręcanie kranu, ignorowanie drobnych nieszczelności czy częste kąpiele – to główne grzechy jakich dopuszczamy się podczas wykonywania codziennych czynności. Wypracowanie prostych, proekologicznych przyzwyczajeń, może przynieść ulgę – zarówno naszym portfelom, jak i środowisku.

Leave a Reply