Jak wybrać odwodnienia liniowe?

Odwodnienia liniowe to prawdziwy hit ostatnich sezonów łazienkowej mody. To niezwykle efektowne i funkcjonalne rozwiązanie umożliwia niemal niezauważalne odprowadzanie wody.

Rezygnując z tradycyjnej, nieestetycznej kratki w stanowisku prysznicowym możemy zatem cieszyć oczy elegancką listwą ze stali szlachetnej, szkła lub do kamienia naturalnego. O tym, jak umiejętnie zaaranżować przestrzeń pod prysznicem, wybierając właściwy model rynny odwodnieniowej, mówi mgr inż. Andrzej Durda ekspert z firmy TECE.

Ciekawa aranżacja pomaga przeistoczyć nawet najmniej obiecującą przestrzeń w gustowne i wyrafinowane wnętrze. Kameralne pomieszczenia, takie jak domowa łazienka, wymuszają jednak ściśle określoną dyscyplinę dekoracyjną. Podążając za radami eksperta z firmy TECE, możemy nie tylko estetycznie urządzić naszą łazienkę, ale i wybrać funkcjonalne, niezwykle oszczędne rozwiązanie.

Dostępne na polskim rynku modele rynien odpływowych umożliwiają różnorakie możliwości zabudowy stanowisk prysznicowych zachowując niezwykłe walory estetyczne. Kwestią kluczową pozostaje dobór rodzaju rusztu do dominującego w projekcie materiału. Do łazienki urządzonej w klasycznym stylu, gdzie ściany i podłoga wyłożone są płytkami ceramicznymi, najczęściej wybierane są ruszty odpływowe ze stali szlachetnej. W zależności od upodobań można zastosować wariant błyszczący, matowy lub szczotkowany.

Rynna ze stali szlachetnej, fot. TECE

Zwolennicy bardziej nowatorskich rozwiązań z pewnością docenią model rynny prysznicowej z elementem piaskowanego, barwionego szkła. W obu przypadkach ruszty rynien po zainstalowaniu tworzą powierzchnię pozostającą w jednej linii z podłogą. Takie rozwiązanie w każdej łazience prezentuje się dobrze i zapewnia dodatkową przestrzeń pod natryskiem.

Rynna ze szkła, fot. TECE

W przypadku projektu, gdzie dominującym materiałem jest kamień naturalny, sugeruję wzmocnić estetykę aranżacji, dobierając rynnę odpływową do kamienia naturalnego o specjalnej konstrukcji. Bogata oferta wzorów, jakie oferują najwięksi na polskim rynku producenci, umożliwia dobranie odpowiedniego materiału zarówno pod względem barwy, jak i struktury. Co istotne, dzięki płaskim rusztom odpływowym niezależnie od grubości kamiennych płyt rynna zostaje perfekcyjnie wkomponowana w podłogę łazienki.

Rynna do kamienia naturalnego, fot. TECE

Niekwestionowanym atutem tego typu rozwiązania jest swoboda aranżacji i uniknięcie obowiązku dostosowywania wymiarów kabiny do brodzika, dzięki niemal całkowicie niewidocznej instalacji, odpowiednia dla każdego rodzaju stanowiska prysznicowego. W przeciwieństwie do kratki ściekowej umieszczanej centralnie i wymagającej zastosowania kopertowego układu elementów posadzki, rynny do kamienia naturalnego montowane są zazwyczaj na obrzeżu stanowiska prysznicowego. Brak plastikowych wsporników pomiędzy rusztem a rynną sprawia, że widoczne pozostają jedynie dwie równoległe szczeliny odpływowe. Co istotne, zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń, eliminacja tradycyjnego brodzika wizualnie powiększa łazienkę.

Obok względów estetyki i komfortu użytkowania równie ważną kwestią jest łatwość utrzymania w czystości samej rynny. Po wyjęciu rusztu, zyskujemy bezproblemowy dostęp do syfonu, natomiast jednorodna powierzchnia podłogi oraz wykonany ze stali szlachetnej korpus rynny pozbawiony ostrych krawędzi w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie samej rynny. Z uwagi na wysoką funkcjonalność oraz niewielką wysokość konstrukcyjną, odwodnienie liniowe ze stali, szkła lub do kamienia naturalnego może być zastosowane zarówno w nowo budowanych obiektach, modernizowanych budynkach jak starym budownictwie.

Leave a Reply