LEDowe pomysły na oświetlenie łazienki

Łazienka to nie tylko miejsce, w którym dbamy o codzienną higienę. To także domowa strefa relaksu, gdzie możemy odpocząć i wyciszyć się po ciężkim dniu pracy. Ważne więc, by nasza łazienka była odpowiednio zaprojektowana i wyposażona.

W aranżacji łazienki, oprócz estetycznej glazury, funkcjonalnej armatury sanitarnej i oryginalnych dodatków, podstawową rolę odgrywa dobrze dobrane oświetlenie. O tym, jak dokonać właściwego wyboru, opowiada specjalista ds. oświetlenia w firmie LARS, Mariusz Gawroński.

fot.LARS – oświetlenie LED

Łazienka w dobrym świetle

Światło w łazience ma ogromne znaczenie i to bez względu na to, jak duże jest pomieszczenie i czy posiada bezpośredni dostęp do światła dziennego. W każdym przypadku to właśnie oświetlenie sprawia, że czujemy się w niej albo komfortowo albo wręcz przeciwnie. Nawet najbardziej wyjątkowe płytki, oryginalne lustro czy umywalka nie będą się dobrze prezentować, gdy wnętrze łazienki będzie zbyt ciemne i ponure. Zatem wybór rodzaju, źródeł i kolorów światła, a także jego rozmieszczenie są niezmiernie ważne, ale bywają czasem kłopotliwe.

Oświetlenie łazienki możemy podzielić na trzy kategorie: oświetlenie górne (główne), oświetlenie boczne (funkcyjne) i oświetlenie dekoracyjne (dodatkowe). Każde z nich spełnia we wnętrzu łazienki określoną funkcję.

fot.LARS – wnętrze łazienki – wąż LED i oświetlenie punktowe

Oświetlenie górne

Gdy planujemy oświetlenie górne, zwykle wybieramy pojedyncze źródło, np. w postaci lampy sufitowej dającej mocne i jasne światło. Ale możemy zastosować także bardziej funkcjonalne rozwiązanie, czyli kilka mniejszych, niezależnych źródeł światła rozproszonych po całym suficie. Zapalone jednocześnie, od razu rozświetlą całe wnętrze, a pojedynczo – pomogą podzielić łazienkę na poszczególne strefy (np. kąpielową, toaletową, pralnię itp.) i doświetlać tylko te miejsca, z których aktualnie chcemy korzystać. W tym przypadku idealnym wyborem będą żarówki z diodami LED lub reflektory halogenowe, które montuje się w suficie (np. obniżonym) w specjalnych oprawach.

fot.LARS – wnętrze łazienki – wąż LED

Oświetlenie boczne

Oświetlenie boczne najczęściej służy nam do doświetlenia przestrzeni przy lustrze podczas wykonywania różnych czynności, które wymagają precyzji i dokładności (np. makijaż, golenie, układanie włosów itp.). Ważne więc, by światło boczne nie raziło i nie oślepiało nas, ale za to dobrze doświetlało twarz. Wybierając oświetlenie funkcyjne musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość i kształt lustra. Jeśli jest wąskie (pionowe), lepiej umieścić np. dwa kinkiety po jego obu stronach, mniej więcej na wysokości naszego wzroku.

Natomiast w przypadku lustra szerokiego (poziomego), korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podłużnego panelu lub listwy z kilkoma źródłami światła, bezpośrednio nad nim. Na oświetlenie przy lustrze wybierzmy żarówki LED-owe o jasnym i ciepłym, najbardziej neutralnym odcieniu światła, zamknięte w oprawach, które je dobrze rozpraszają. Unikajmy kinkietów z żarówkami wystającymi od dołu (w przypadku kinkietów bocznych), w przeciwnym razie na naszych twarzach w lustrzanym odbiciu będą pojawiać się cienie i nienaturalne kolory.

fot.LARS – LedFLEX

Oświetlenie dekoracyjne (dodatkowe)

Specjalne oświetlenie może również dodać naszej łazience niezwykłego nastroju. Jeśli chcemy stworzyć otoczenie, które będzie przypominać luksusowe SPA, zastanówmy się nad zastosowaniem oświetlenia dekoracyjnego. Tu ograniczać może nas jedynie wyobraźnia. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą wykreować we wnętrzu łazienki prawdziwie wyjątkową atmosferę relaksu i odpoczynku. Mając do dyspozycji elastyczne i kolorowe węże LED, możemy np. oryginalnie podkreślić linię wanny lub brodzika. Specjalne przewody z diodami LED pozwalają także tworzyć ciekawe, świetlne wzory np. gdy wbudujemy je w przestrzenie między płytkami. Puśćmy wodzę fantazji podświetlając również wnęki, półki i łazienkowe szafki za pomocą taśm LED (np. LedFLEX).

Domowa świątynia relaksu

Niewielkim kosztem możemy sprawić, że nasza łazienka stanie się prawdziwie ekskluzywnym miejscem. Gdy mamy już zaprojektowane i zainstalowane odpowiednie oświetlenie, wystarczy dodać kilka niezbędnych drobiazgów. Zapachowe świece, kolorowe i miękkie ręczniki, nastrojowa muzyka z pewnością pomogą nam się zrelaksować i odpocząć pod warunkiem, że znajdziemy jeszcze chwilę czasu…

Leave a Reply