Jak urządzić łazienkę dla singla?

Młodzi Polacy coraz częściej zamiast tradycyjnej kawalerki poszukują mieszkań 2-pokojowych o niewielkim metrażu. Takie mieszkania mają nawet 35-37 mkw. i nawet jeśli są optymalnie zaprojektowane, najczęściej mają niewielkie łazienki. Jak urządzić łazienkę dla jednej osoby, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń i możliwości?

Kąpiel

Najważniejszy dylemat związany z łazienką, przed jakim staje singiel – młody właściciel mieszkania, to kwestia wyboru pomiędzy wanną a prysznicem. Aquaform, wiodący producent kabin prysznicowych, mebli łazienkowych, wanien, brodzików i parawanów nawannowych, ma w swojej ofercie wanny już od długości 136 cm (asymetryczna wanna Cordoba). – Jeśli mamy miejsce na wannę, warto wybrać model niewielki, dopasowany do długości ściany czy wnęki, jaką dysponujemy. Często wybieranym modelem wanny do niewielkiej łazienki jest Arcline, wanna dostępna w długościach 140, 150, 160 i 170 cm. Jest to wanna klasyczna, zaprojektowana z myślą nie tylko o wymiarach współczesnych mieszkań i domów, ale przez wszystkim o ergonomii – mówi Anna Kaczmarek z Aquaform. – Jeśli mamy problem, co wybrać – wannę czy prysznic, kompromisem może być zamontowanie parawanu, który elegancko oddzieli a nawet zamknie przestrzeń natryskową – dodaje Anna Kaczmarek.

Fot. wanna Aquaform Arcline, cena od 368 PLN

fot. parawan nawannowy Aquaform Modern 3, cena od 811 PLN

Jeśli w grę wchodzi tylko kabina prysznicowa, głównym kryterium wyboru będą tutaj po prostu wymiary pomieszczenia. Najlepszym sposobem na dopasowanie optymalnego modelu kabiny jest rozrysowanie planu łazienki. W przypadku niewielkich wnętrz najczęściej miejsce natrysku wyznacza układ instalacji wodno-kanalizacyjnych, ale zdarza się, że nawet niewielka zmiana, jak zastosowanie ścianki oddzielającej przestrzeń natryskową i drzwi kabinowych stworzy praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. – Do niewielkich łazienek polecamy kabiny narożne, półokrągłe, drzwi kabinowe montowane we wnęce lub ze ścianką, możliwości jest naprawdę wiele – mówi Anna Kaczmarek.

fot. kabina Aquaform Verra Line ,drzwi do montażu we wnęce, cena od 1536 PLN

fot. kabina Aquaform HD Collection, cena od 3197 PLN

Przechowywanie

Jeśli z łazienki będzie korzystała tylko jedna osoba, nie musimy tworzyć dużej przestrzeni do przechowywania, najczęściej wystarczy szafka podumywalkowa oraz dodatkowy mebel typu wysoka szafka lub kontener, który w zależności od potrzeb można przesunąć w dowolne miejsce łazienki. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo małe, warto rozważyć zastosowanie szafki z lustrem, oraz szafki podumywalkowej z szufladami, które pomieszczą więcej niż klasyczny mebel z drzwiami.

Singiel przynajmniej przez jakiś czas będzie zapewne mieszkał sam, dlatego urządzając łazienkę może kierować się swoimi upodobaniami i gustem. – Aquaform proponuje aż 12 kolekcji mebli, w których możemy wybierać różne wersje kolorystyczne. Jeśli marzy nam się rozświetlona, elegancka łazienka, odpowiednie wrażenie sprawią meble z gładkimi frontami o wysokim połysku – mówi Anna Kaczmarek. – Jeśli chcemy mieć łazienkę przytulną, ciepłą, odpowiednie będą meble w kolorze drewna, np. dębu – dodaje. Dla chcących podkreślić swoją indywidualność i wyrazistość, producent proponuje meble w zdecydowanych, mocnych kolorach, jak fiolet, antracyt, a nawet czerń.

fot. Aquaform Merida, biel i legno jasne

fot. Aquaform Flores, legno jasne

fot. Aquaform Amsterdam,w kolorze czarnym

Wszystkie produkty Aquaform są do nabycia w sklepach specjalistycznych na terenie całej Polski. Pełna lista punktów dystrybucyjnych dostępna jest na stornie internetowej Aquaform. Podane ceny przykładowych produktów Aquaform są cenami brutto sugerowanymi przez producenta.

Leave a Reply