Mała łazienka na poddaszu nie musi być ciemna

Posiadacze poddaszy często narzekają na niewystarczające doświetlenie pomieszczeń. Problem dodatkowo rośnie, gdy mamy do czynienia ze szczególnie niewielką przestrzenią, jak np. łazienka. Jest jednak kilka niezawodnych sposobów na jej optyczne powiększenie.

Siła iluzji

Jeśli chcemy optycznie powiększyć niewielką przestrzeń, warto postawić na pastelowe, jasne kolory. To one sprawią, że wnętrze nabierze świeżości i wizualnie wyda nam się bardziej przestronne. Błękitne czy białe kafelki to idealny wybór – ważne, aby stawiać na chłodne barwy, najlepiej o perłowym lub metalicznym wykończeniu, które skutecznie odbija światło, dzięki czemu płytki działają na korzyść naszej małej łazienki.

fot. Roto

To jednak nie koniec pokładów możliwości, jakie drzemią w łazienkowych kafelkach. Wiele zależy również od ich wymiarów – jeśli zdecydujemy się na niestandardowe, nieco większe płytki, łazienkowa przestrzeń wyda się bardziej jednolita. Co więcej, wizualnie poszerzymy pomieszczenie, jeśli kafelki poukładamy w poziomie i  analogicznie – wydłużymy, montując je pionowo.

Znacznie prostszym sposobem na problem małej przestrzeni jest… podłoga. Jeśli pozbędziemy się z niej wszystkich zbędnych przedmiotów, uzyskamy wizualny efekt przestronności. Ta sama zasada działa zresztą na całej przestrzeni łazienki – im mniej bibelotów i kosmetyków ustawionych na szafkach czy pralce – tym lepiej.

W stronę światła

Umiejętne operowanie sztucznym światłem ma niemałe znaczenie zwłaszcza wieczorami i w nocy, kiedy na naturalne nie możemy liczyć.

Warto pamiętać również o racjonalnym doborze akcesoriów okiennych, takich, które zapewnią prywatność w łazience, ale nie zaciemnią całkowicie pomieszczenia. Dobierzmy więc odpowiednie rolety, w kolorach i fakturze, które pozwolą uchronić nas przed wzrokiem otoczenia, ale też przepuszczą światło słoneczne. – Rolety czy żaluzje w łazienkach na poddaszu, ponieważ są narażone np. na wilgoć i płowienie, muszą spełniać specjalne wymogi oraz być łatwo zmywalne. Co więcej, ważne, aby były wykonane z materiałów przepuszczających światło, zapewniających jasną i przyjemną atmosferę na poddaszu – podpowiada Paweł Hryniewicz, Produkt Manager marki Roto Okna Dachowe.

W małej, ciemnej łazience równie istotne jest odpowiednio dobrane światło sztuczne. Najlepiej zdecydować się na chłodne oświetlenie, o białej, nie żółtej barwie. Plafony czy lampki halogenowe wbudowane w ścianę to oczywista alternatywa dla dużych stojących lamp, niepotrzebnie zajmujących przestrzeń łazienki.

Leave a Reply