Jak dobrać brodzik do kabiny?

Dobór odpowiedniego brodzika do kabiny natryskowej nie jest zadaniem łatwym. Jak się z nim uporać, podpowiadają eksperci firmy Deante.

Kabina natryskowa to jeden z najistotniejszych elementów w aranżacji łazienki, który może przesądzić o wyglądzie całego pomieszczenia. Wiele czasu poświęcamy na wybór tej, która nie tylko kształtem i rozmiarem pasowała będzie do pomieszczenia, ale będzie również piękna i komfortowa. Kiedy już zdecydujemy się na tę jedyną, przychodzi kolej na wybór odpowiedniego brodzika. Aby idealnie pasował do kabiny, należy pamiętać o kilku zasadach.

fot. Deante

Kształt i rozmiar

Brodzik musi przede wszystkim dokładnie pasować do kabiny kształtem. Najczęściej spotykane są natryski kwadratowe (np. brodzik Cubic) i półokrągłe (np. brodzik Abrila), które łatwo dopasować do każdej łazienki – można zamontować je w rogu pomieszczenia lub we wnęcę, co pozwala na ekonomiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Oferta brodzików w takich formach jest bardzo szeroka, dlatego kolejnym elementem będzie wybór odpowiedniego rozmiaru.

Brodzik Cubic, Cena brutto: 839zł, fot. Deante

Na rynku dostępnych jest kilka uniwersalnych wielkości elementów natrysku, dzięki czemu łatwiej je do siebie dopasować, jednak najczęściej spotykane są prysznice o bocznym wymiarze 80 i 90 cm. Decydując się na taką wielkość, mamy praktycznie nieograniczony wybór formy i wyglądu kabin i brodzików w szerokiej gamie cen, co znacznie ułatwia zakup.

Brodzik Aabrila, Cena brutto: 619zł, fot. Deante

Głębokość i wysokość

Dobierając brodzik do kabiny musimy też zwrócić uwagę na jego wysokość i głębokość. Jest to istotne z kilku powodów. Płytkie brodziki są efektowne i dają wrażenie większej, otwartej przestrzeni kąpielowej, która otoczona jest niewysokim brzegiem. Głębsze brodziki jak np. brodzik Deep Plus II, świetnie sprawdzają się w łazienkach bez wanny, gdyż pozwalają np. na wygodną kąpiel małego dziecka. Należy przy tym brać pod uwagę, iż pod powierzchnią brodzika musi zmieścić się syfon – stąd znaczne różnice między ich głębokością (wynoszącą zazwyczaj od 1,5 cm do nawet ponad 20 cm) a wysokością (na ogół od 4 cm do blisko 40 cm).

Brodzik Deep Plus II, Cena brutto: 499zł, fot. Deante

Dobierając wymiar idealny do naszych potrzeb należy też uwzględnić wysokość samej kabiny, która w połączeniu z brodzikiem nie może przekroczyć wysokości całego pomieszczenia. Z drugiej strony zbyt niski prysznic może być problemem dla wysokich osób, które nie będą mogły swobodnie z niego korzystać.

Dodatkowe udogodnienia

Różne modele brodzików posiadają specjalne udogodnienia, które sprawiają, że kąpiel staje się bardziej komfortowa i przyjemna. Warte uwagi są szczególnie występy przeciwpoślizgowe np. w brodziku Ultra – zwiększające bezpieczeństwo kąpieli, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych. Decydując się na brodzik głęboki, możemy wybrać model wyposażony w niewielkie siedzisko, które zwiększy wygodę kąpieli, a w mniejszych kabinach może też służyć jako miejsce do odstawienia przyborów i kosmetyków.

Dobierając idealny brodzik do naszej kabiny, najbezpieczniej jest zdecydować się na zakup obu elementów od jednego producenta. Daje to bowiem gwarancję, że będą one do siebie idealnie pasowały.

Zobacz też brodziki w oryginalnych kolorach, a także kabiny i brodziki do małych łazienek.

Leave a Reply