Małe łazienki – półki i schowki w łazience

Mała łazienka to duże wyzwanie. Niełatwo jest przechowywać wszystkie niezbędne domowe akcesoria, gdy ogranicza nas metraż pomieszczenia. W niewielkich pomieszczeniach liczy się każdy centymetr kwadratowy. Jak mądrze wykorzystać przestrzeń w małej łazience radzą polscy specjaliści współpracujący z platformą Homebook.pl (www.homebook.pl)

Gdzie składować łazienkowe akcesoria w małej łazience? Gdzie jest najlepszy łazienkowy schowek?

Wiktoria Gawrońska, pracownia Inside Story:
Aranżując mieszkanie w miejskim osiedlu często borykamy się z małym metrażem i dużą ilością posiadanych rzeczy. Głowimy się, gdzie schować wszystkie gadżety, by zawsze były pod ręką. Jednocześnie najcięższe jest zmierzenie się z przestrzenią w łazience. Zwykle jest ona najmniejszym pomieszczeniem, a liczba potrzebnych tam rzeczy przyprawia czasem o zawrót głowy. Niełatwe jest wygospodarowanie miejsca do przechowywania akcesoriów, kosmetyków oraz wszystkiego co potrzebne do codziennej toalety. Jeśli układ pomieszczenia jest prosty i łazienka nie ma żadnych możliwych do zabudowy wnęk, najlepszym miejscem pozostaje przestrzeń pod umywalką i nad zabudową WC. Jeżeli jest inaczej, dobrze jest wykorzystać naturalne cechy pomieszczenia. W takich miejscach idealnie mieszczą się szafki, a te projektowane na zamówienie pozwalają nam uzyskać najwięcej miejsca do przechowywania. Ważne jest, aby pamiętać, by meble nie kolidowały z innymi sprzętami oraz nie utrudniały naszych codziennych czynności.

W łazience w stylu minimalistycznym nie chcemy widocznych półek. Jak więc inaczej składować łazienkowe niezbędniki?

Katarzyna Czechowicz, pracownia Design me too
W dzisiejszych czasach łazienki zwykle są małych rozmiarów, dlatego też zasadniczego znaczenia nabierają porządek i system przechowywania.  W małych łazienkach najlepiej sprawdzi się właśnie styl minimalistyczny, gdzie wszystkie przedmioty zazwyczaj są schowane, a we wnętrzach panuje ład i harmonia. W takich miejscach najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie pojemnych szuflad pod umywalką i wykorzystanie przestrzeni nad zabudową stelaża toalety, gdzie możemy umieścić funkcjonalną szafkę na środki czystości. Półki znajdujące się wewnątrz usytuowane są stosunkowo wysoko, dzięki czemu dzieci maja utrudniony dostęp do niebezpiecznych chemikaliów. Szafkę tę możemy sprytnie ukryć, obudowując stelaż WC tym samym materiałem z jakiego zrobione są fronty szafki. Starym i dobrze znanym sposobem na schowanie drobnych przedmiotów w łazience jest także  szafka za lustrem nad umywalką, która może stanowić również domowa apteczkę.

Czy w łazience ze skosem można znaleźć dobre miejsce na schowek?

Krystyna Dziewanowska, pracownia RedCubeDesign
Łazienki na poddaszu zwykle są trudne do zaaranżowania, tym bardziej, że łazienka ma być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Nie należy unikać przestrzeni pod skosem, ponieważ one także mogą być bardzo użyteczną przestrzenią w łazience. To dobre miejsce np. do wykorzystania na zrobienie schowka na ręczniki i chemię – powstaje dzięki temu praktyczna szafka. Doskonałą ilustracją tego, o czym mówię, jest wizualizacja pochodząca z naszej pracowni. Widać na niej także, że zabudowa pod skosem spowodowała również odsunięcie wanny, a przestrzeń wokół niej jest w pełni dostępna w pozycji wyprostowanej dla osoby dorosłej. Dzięki ustawieniu wanny wzdłuż dłuższej ściany – obok miski WC udało się zmieścić również bidet. Jak widać – skosy w łazience nie muszą być przeszkodą, a mogą wręcz dać większe pole do popisu.

Pralka zdecydowanie nie jest elementem ozdobnym w łazience. Jak można ją sprytnie schować?

Anna Łozińska – Herda, pracownia Olivkadesign
Istnieje coraz większy wybór ciekawych, designerskich modeli pralek, które cieszą oko. Panuje jednak powszechne przekonanie, że pralka nie jest elementem ozdobnym. Większość moich klientów decyduje się na ukrycie pralki w zabudowie łazienkowej. Możliwości jest kilka, w zależności od tego, jaki jest układ łazienki oraz jaką ma ona powierzchnię. Najczęściej zabudowuje się pralkę pod blatem w jednej linii z zabudową umywalki. Do tego celu nadają się pralki typowe pod zabudowę, ale także pralki wolnostojące, jednak w przypadku pralek pod zabudowę blat nad pralką musi być dość szeroki – przynajmniej 60cm. Wynika to z wymiarów tych urządzeń. Pralki pod zabudowę mają zazwyczaj około 57cm głębokości. Idealnym rozwiązaniem do małych łazienek jest zastosowanie np. pralki wolnostojącej o głębokość 42-45cm. Można ją ukryć pod blatem, który może być szeroki na około 48-55 cm. Tych kilka centymetrów mniej jest bardzo istotne, jeśli mamy niedużą łazienkę. Planując takie rozwiązanie pamiętać musimy jeszcze o pozostawieniu luzu nad pralką oraz po bokach, aby podczas pracy drgania nie były przenoszone na zabudowę. Chcąc mieć ukrytą pralkę nie jesteśmy skazani jedynie na pralki ładowane od frontu. Jeśli łazienka jest większa możemy zaprojektować w niej wysoką zabudowę do ukrycia pralki (nawet tej ładowanej od góry). Przestrzeń nad pralką możemy wykorzystać na półki na detergenty czy proszki, a także kosze wysuwne np. na segregację bielizny.

Każdą, nawet najmniejszą przestrzeń można zagospodarować tak, by była ona świetnym miejscem na przechowywanie wszystkich małych, ale niezbędnych domowych akcesoriów. Dzięki praktycznym radom udzielonym przez specjalistów łatwiej z małej łazienki wyciągnąć maksimum funkcjonalności.

Leave a Reply