Nowoczesne trendy w wyposażeniu i urządzeniu łazienki

Okazuje się, że nowoczesne trendy w wyposażeniu i urządzeniu łazienki nawiązują do… przeszłości. Najpopularniejsze w ostatnim czasie style aranżacyjne hołdują naturalności, ponadczasowości i akceptacji otaczającego nas świata takim, jakim jest, ze wszystkimi zaletami, ale również niedoskonałościami. Właśnie dlatego szczególnym zainteresowaniem cieszą się trzy style i sposoby na wyposażenie łazienki. Łączą w sobie prostotę oraz elegancję i z pewnością spełnią oczekiwania osób, którym marzy się funkcjonalna, nietuzinkowa i elegancka w swej prostocie łazienka.

Japońska filozofia życia oraz retro łazienka w ponadczasowym wydaniu

Styl wabi-sabi

Łazienka w stylu wabi sabi to połączenie prostoty z uwielbieniem do natury i umiłowaniem tego, co najbliższe naszemu sercu. Styl hołduje pięknu najbliższego otoczenia i odznacza się wyważoną kolorystyką oraz dużą dowolnością aranżacji. Bardzo istotne w tym przypadku są postarzane elementy – rodzinne pamiątki czy artykuły pochodzące z odzysku. Wabi sabi wywodzi się z filozofii japońskiej, dlatego niejako naśladuje wzorce wywodzące się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Co jeszcze wyróżnia tę ciekawą koncepcję aranżacyjną? Niedoskonałość, autentyczność, minimalizm. To zdecydowane przeciwieństwo konsumpcyjnego stylu życia, nie lubi tego, co powtarzalne i masowe. Wszelkie przetarcia, rysy i inne uszczerbki działają tutaj na korzyść. Nadszarpnięte zębem czasu elementy dekoracyjne są w stanie stworzyć wręcz ascetyczny charakter wnętrza. Warto pamiętać, że wabi sabi to nie tylko estetyka, ale również cała filozofia życia związana z nieustannym oswajaniem upływu czasu oraz akceptowaniem tego, co nas otacza takim, jakie jest, bez upiększania.

Styl retro

Najczęściej jest związany z jasnymi, neutralnymi barwami, wśród których króluje ponadczasowa biel, beże oraz delikane szarości. Obecnie na rynku można znaleźć wiele elementów dekoracyjnych oraz użytkowych stylizowanych na starsze niż są w rzeczywistości. Ceramika oraz armatura w wydaniu retro, efektowne grzejniki z miedzi, żeliwa lub mosiądzu oraz zdobione baterie wykorzystujące dawne wzornictwo to tylko niektóre z wielu propozycji. Jedną z najpopularniejszych odsłon łazienki utrzymanej w stylu retro jest wolnostojąca wanna na lwich nogach. Ponadto często wykorzystywanymi elementami dekoracyjnymi są na przykład sztukateria pomalowana wodoodporną farbą czy mozaikowe kafle. Wyposażenie łazienek powinno być spójne, a więc oświetlenie także musi wpasowywać się w pożądaną estetykę i nawiązywać do stylu retro.

Minimalistyczny charakter połączony z funkcjonalnością

Nie każdy odnajduje się w takim stylu, jeżeli jednak dobrze czujemy się w łazience nawiązującej swoją aranżacją do przeszłości, pomieszczeniu urządzonym w sposób ponadczasowy, z uwielbieniem do tradycji oraz historii, a przy tym pozytywnie zaskakującym funkcjonalnością, warto poznać bliżej dostępne na rynku elementy wyposażenia oraz inspiracje właściwe dla stylu retro, boho, vintage czy wabi sabi. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie pędzą za nieustannie zmieniającymi się trendami, pozostają wierne swoim przekonaniom i lubią to, co niebanalne oraz niesztampowe. Jeżeli jednak wśród preferowanych barw są raczej ciemne odcienie, ciekawym rozwiązaniem może okazać się na przykład szara lub czarna łazienka zaprojektowana w stylu minimalistycznym. Minimalizm jest uważany za praktyczny w codziennym użytkowaniu i bardzo wygodny. Proste wnętrza wcale nie muszą być bez charakteru. Odpowiedni dobór dodatków, materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia jest w stanie sprawić, że minimalistyczna łazienka będzie niezwykle przytulna. Do wyróżniających się prostotą i elegancją pomieszczeń będą pasowały płytki wielkoformatowe lub imitujące kamień. Często w minimalistycznych przestrzeniach można spotkać również efektowne płytki imitujące marmur bądź drewno. Ten styl to przede wszystkim funkcjonalność, brak zbytecznych elementów dekoracyjnych, prosta forma oraz ponadczasowa kolorystyka, która daje wiele aranżacyjnych możliwości.

Leave a Reply