Wbrew pozorom łazienka, w której dominuje kolor szary nie musi sprawiać wrażenia ponurej. Przemyślany projekt i odpowiedni dobór wyposażenia oraz wykończenia sprawi, że nasze wnętrze nabierze ponadczasowej, oszczędnej elegancji, nie tracąc przy tym przytulnego charakteru.
Dotychczas wykorzystanie w aranżacji wnętrz szarej kolorystyki przywodziło na myśl surowy, industrialny wystrój lub praktyczny, męski styl. W ascetycznych łazienkach, ideę przytulnej strefy domowego relaksu zastąpiły kwestie funkcjonalności i użyteczności. Dziś jednak, jak przekonują specjaliści ze stowarzyszenia National Kitchen and Bath Association, szarości wracają do łask, zajmując miejsce uniwersalnej bieli. Wykorzystanie tej kolorystyki określają mianem jednego z najistotniejszych trendów wnętrzarskich 2015 roku. Czym więc charakteryzuje się współczesna, szara łazienka? Przede wszystkim ponadczasową elegancją. Paleta tych barw nada pomieszczeniu stonowany charakter, stając się jednocześnie doskonałym tłem dla innych, kontrastujących kolorystycznie elementów wyposażenia. Jak dobrać je, by dopełniły minimalistyczny i wyszukany wystrój?
Popielate wykończenie
Decydując się na aranżację łazienki w szarościach, najłatwiej wykorzystać tą kolorystykę przy wykańczaniu wnętrza – kładzeniu płytek lub dekoracyjnego gresu czy malowaniu ścian. Barwa ta dobrze sprawdzi się w połączeniu z matową powierzchnią kafli, przywołując inspirację fakturą naturalnych kamieni. Aby przełamać jednolity koloryt, poszczególne strefy – umywalkową, toaletową czy wannową, możemy wizualnie oddzielić dzięki wykończeniu o nieco jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu. Z uwagi na stonowany charakter, szary dobrze komponuje się z kontrastującymi barwami. Właściwość tą można wykorzystać postaci dekoracyjnego pasa drewnianej okleiny lub kilku neonowych płytek.
Ceramika na pierwszym planie
Paleta szarych barw to doskonałe tło dla śnieżnobiałej ceramiki, która w takim otoczeniu będzie przyciągać uwagę nie tylko kolorystyką, ale i lepiej dostrzegalnymi detalami wzorniczymi. O czym pamiętać przy wyborze tych elementów? – Aby ceramika łazienkowa utrzymała długotrwałą estetykę, w tym zachowywała jednolity odcień, już na etapie wyboru warto sprawdzić czy jest ona wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków czystości. Skutecznym zabezpieczeniem jest 100 procentowe szkliwienie powierzchni – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dla utrzymania niezmiennej kolorystyki znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja. Aby nie uszkodzić zewnętrznej powłoki i tym samym – nie narazić jej na odbarwienia, warto czyścić ceramikę roztworem wody z płynem do naczyń oraz bawełnianą szmatką – dodaje ekspert. Na co oprócz spójnej kolorystyki warto jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ceramiki do szarej łazienki? Z uwagi na kontrast wizualny, na takim tle widoczne stają się detale brył. Powinniśmy więc zadbać, aby poszczególne elementy – miska sedesowa, bidet i umywalka, były dopasowane także pod względem wzorniczym. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup modeli z jednej kolekcji.
Decydująca rola mebli
Z uwagi na standardową wielkość mebli łazienkowych, nierzadko są one głównym elementem kluczowym dla wystroju wnętrza. W przypadku szarości, ich barwa może więc zadecydować czy pomieszczenie stanie się jasne czy ponure. Jeśli wykończenie utrzymane jest w ciemnym odcieniu, zastosowanie znajdą meble o frontach i korpusach w kolorze jasnego drewna lub białym. Rolę dekoracyjną mogą w tym przypadku pełnić chromowane, matowe uchwyty. Lekkość i przejrzystość wnętrza zagwarantują także szafki i słupki podwieszane, których konstrukcja pozwoli utrzymać wolną podłogę.
Ponadczasowy chrom armatury
Doskonałym dopełnieniem szarej kolorystyki łazienki będzie armatura wykończona w uniwersalnym chromie. O stylu wystroju zadecydują w tym przypadku kształt i detale wzornicze baterii. – Urządzając wnętrze w stylu minimalistycznym, warto wyposażyć je w armaturę wyróżniającą się inspirowanym geometrią kształtem. W tradycyjnej łazience zastosowanie znajdą modele o obłych kształtach lub warianty ścienne z dwoma, dekoracyjnymi uchwytami – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – I w tym przypadku, ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja, dzięki której baterie zachowają pożądany kolor i połysk. Do ich czyszczenia warto wykorzystywać płyn do mycia naczyń lub delikatne środki pozbawione granulatu – dodaje ekspert.
Dodatki dopełnią efektu
Ostatnim krokiem w urządzaniu łazienkowego wnętrza jest dobór dodatków. Przy tego typu kolorystyce doskonale sprawdzą się eleganckie akcesoria monochromatyczne lub warianty o chromowanej powierzchni, np. mydelniczki czy reflektory przy lustrze. Szarość dobrze komponuję się także z drewnem, co możemy wykorzystać przy zakupie kosza na bieliznę czy skrzyneczek na kosmetyki. Ciekawym akcentem mogą być również przedmioty o barwach neonowych, które orzeźwią wystrój, np. niewielka grafika ścienna czy ręczniki.