Ze względu na panujące w niej warunki, łazienka to przestrzeń wymagająca wytrzymałych rozwiązań o odpowiedniej konstrukcji. W przypadku mebli istotne jest również ich dopasowanie do metrażu pomieszczenia w sposób zapewniający swobodę i komfort jego użytkowania.
Dobór mebli łazienkowych przesądza o elegancji i minimalizmie wnętrza. Modele o oszczędnym wzornictwie i dopasowanej do wielkości pomieszczenia konstrukcji, podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Wyposażenie o korzystnym stosunku pojemności do zajmowanej powierzchni, pomieści wszelkie akcesoria, zachowując wizualny ład i porządek. Już na etapie projektowania wystroju, warto więc zastanowić się nad dopasowaniem konkretnego mebla do specyfiki pomieszczenia tak, aby było ono komfortowe i funkcjonalne. Możemy w ten sposób nie tylko zyskać znaczną oszczędność miejsca, ale również zapewnić sobie wygodę korzystania z ręczników, kosmetyków, urządzeń elektrycznych czy detergentów. Jak dopasować rodzaj mebli do metrażu łazienki?
Meble stojące czy podwieszane?
Niebagatelny wpływ na optyczną przejrzystość wnętrza ma odpowiedni wybór mebli ze względu na sposób ich montażu. W ograniczonych metrażowo łazienkach dobrze sprawdzą się modele podwieszane, które pozostawiają wolną podłogę, nadając jednocześnie pomieszczeniu lekkości i przestronności. Za takim rozwiązaniem przemawiają również względy higieniczne – brak styku z powierzchnią ułatwia utrzymanie czystości podłogi. W większych łazienkach, których metraż umożliwia dowolną aranżację, sprawdzą się natomiast modele stojące. W przypadku chęci zmiany ustawienia mebli, nie będzie ona wymagała przeprowadzenia gruntownego remontu.
Szafka podumywalkowa
Szafka zestawiona z umywalką to rozwiązanie polecane w przypadku niewielkich metrażowo łazienek, wymuszających wykorzystanie mebli gwarantujących oszczędność przestrzeni. Dzięki idealnemu dopasowaniu pod względem rozmiarów, połączenie mebla z ceramiką tworzy spójną całość. Tego typu rozwiązanie pozwala na praktyczne przechowywanie najpotrzebniejszych akcesoriów i kosmetyków pod ręką, bez konieczności pozostawiania ich na widoku. Aby ułatwić domownikom dostęp do zawartości szafki, warto sprawdzić czy jest ona wyposażona w szuflady z pełnym wysuwem. – Bezpiecznym rozwiązaniem przy zakupie tego typu rozwiązania jest wybór zestawu z oferty jednego producenta. W ten sposób unikniemy ryzyka niespójności elementów zarówno pod względem rozmiarów, jak i estetyki – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Z uwagi na częstotliwość użytkowania, istotnym kryterium wyboru jest również obecność systemu spowalniającego domknięcia, który znacząco zwiększa trwałość szuflad – dodaje ekspert. Co ważne, szafka podumywalkowa nie tylko pozwala przechować akcesoria, ale również w praktyczny sposób ukrywa syfon i inne elementy instalacyjne.
Wysoki słupek
Wysoka i wąska szafka łazienkowa doskonale sprawdzi się we wnętrzach o większym metrażu, w których może posłużyć do optycznego rozdzielenia pomieszczenia na strefy. Pomiędzy mokrym obszarem sanitarno-kąpielowym, w którym znajdują się elementy takie jak miska sedesowa, bidet, umywalka, wanna lub prysznic, a suchym obszarem wypoczynkowym, wysoki słupek będzie wyznaczał wizualną granicę stref. Aby sprostać tej roli, model powinien być odporny na negatywne działanie wody i wilgoci obecnej w obszarze mokrym. – W wymagających warunkach łazienkowego wnętrza sprawdzą się meble wykonane z wilgocioodpornej płyty MDF, odpornej na pęcznienie, absorbcję wody oraz odkształcenia – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dodatkowym zabezpieczeniem jest lakier poliuretanowy chroniący powierzchnię mebla przed uszkodzeniami mechanicznymi czy środkami chemicznymi, a także pokrycie obrzeży szafki termoplastycznym tworzywem ABS – dodaje ekspert. Wysoki słupek to również dobre rozwiązanie dla łazienek, w których domownikami są dzieci. Na najwyższych półkach możemy wygospodarować miejsce na urządzenia elektryczne, ostre nożyczki i golarki oraz środki czystości, do których najmłodsi nie powinni mieć dostępu. Niższe partie posłużą nam natomiast to przechowania ręczników lub dziecięcych zabawek kąpielowych.
Szafka wisząca
Meble wiszące na wysokości ok.150-160 cm to rozwiązanie polecane do niewielkich łazienek lub osobnych toalet. Montowane w ściennych wnękach lub bezpośrednio nad miską sedesową, będą funkcjonalnym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić na przestrzeni, mieszcząc jednocześnie najpotrzebniejsze akcesoria. Ze względu na kondensację wilgoci na wysokości szafki, również w tym przypadku warto zadbać, aby mebel był wykonany z odpornych materiałów, np. płyty MDF, zawiasów ze stali nierdzewnej czy chromowanych czy uchwytów niepodatnych na korozję. Ze względu na swoją konstrukcję, wiszące meble będą dobrze komponowały się z elegancką ceramiką podwieszaną.